Po kërkoni arsye për të vizituar Italinë këtë periudhë? Nëse jeni duke planifikuar një udhëtim në Itali, shanset më të mëdha janë që do qëndroni në Rome dhe do vizitoni Firence dhe Venecia.

Roma vlerësohet si një nga qytetet më të bukura dhe më të vjetra në botë. Historia e Romës nis mbi 2500 vjet më parë dhe ka qenë qendër e fuqisë, politikës, kulturës dhe zhvillimit që në fillimet e saj.

 

 

Me partnerin apo familjen tuaj, Roma është vendi i përsosur për të kaluar 2-3 ditë, veçanërisht sepse qyteti mund të vizitohet lehtësisht në këmbë!

Monumentshtë monumenti më emblematik për t’u vizituar në Romë është Colosseum! Me një kapacitet prej më shumë se 50,000 spektatorësh, është amfiteatri më i madh në botën romake.

A doni të dini se çfarë të porosisni në Romë? Në rast se nuk e dini, spageti alla carbonara u shpik në Romë. Ndër arsyet më të “shijshme” për të vizituar Romën, është të provoni xhelatinën apo akulloren e stilit italian.

Gjithashtu Roma “strehon” Vatikanin, kombin më të vogël në botë, e cila është qendra politike dhe fetare e Kishës Katolike Romake.

 

 

-Zbuloni oferten me te fundit!

Firence eksplorohet më mirë në këmbë, pasi qendra historike e Firences mund të arrihet në 20 minuta ose më pak. Shumë vizitorë kanë frikë të vizitojnë Firence, sepse presin të përballen me çmime të larta. Ushqimet në përgjithësi janë të përballueshme nëse shmangni vende tipike turistike siç janë ngrënia pranë Piazza del Duomo ose Ponte Vecchio. Pamja nga Piazzale Michelangelo është shumë e famshme, të cilën duhet ta vizitoni me patjetër.

Nëse doni të dini disa këshilla para se të vizitoni Vencian: Mos u përpiqni të shihni të gjitha pamjet – zgjidhni vetëm disa prej tyre. Mos porosisni pica, por më mirë provoni rizoto ose ushqime deti. Mos bëni udhëtim në Gondola, por në vend të kësaj, bëni një shëtitje me varkë.

 

-Turi i i Italisë – Rome, Firenze, Venecia, Opatia