ATHINE 3 DITE - €139

View photos

Description

 •  
 • SHTATOR: 29-01 TETOR
 •  
 • HOTEL 3* OSE 4*.


Program

 • 1

  TIRANE - PATRA - ATHINE

  ►Nisja nga Tirana ne oren 23.00 (1 dite para dates se nisjes).
  ► Nisja nga Durresi ne oren 23.30 (1 dite para dates se nisjes)

  Vazhdojme udhetimin drejt Athines nepermjet pikes kufitare Kakavije. Ndalesa te shkurtra gjate rruges. Pas kryerjes se procedurave d vazhdojme udhetimin drejt qytetit te Athines me ndalesa per pushim gjate rruges. Mberritja ne Athine pasdite. Vizite ne disa nga pikat kryesore ne afersi te qendres si Sheshin Sintagma, ndodhet ndërtesa e parlamentit. Fillimisht, ai u konceptua si një pallat mbretëror dhe për disa kohë në të jetoi mbreti Otto i Bavarisë. Por pas një grushti shteti në 1843 dhe nënshkrimit të një kushtetute të re, ai u dëbua nga revolucionarët. Për nder të kësaj ngjarje, vendit iu dha emri Syntagma (Sheshi i Kushtetutës). Ndërtesa ishte fillimisht një simbol i monarkisë, dhe më pas - një simbol i demokracisë.  dhe akomodimi ne hotel ne mbremje. Kohe e lire per te konsumuar darken ne qytet.

 • 2

  ATHINE

  Mengjesi ne hotel.

  Pas mengjesit, do te vizitojme : Parkun arkeologjik “Akropoli”, e cila u bë model për ngritjen e këtij lloji ndërtesash në të gjithë Greqinë. Akropoli eshte ndërtuar gjatë kohës së Perikliut. Gjithashtu, nuk mund të mos vërehet teatri i mrekullueshëm muzikor - Odeoni  teatri i cili mund të strehonte deri në pesë mijë spektatorë. Me pas vizitojme Kullen e Erërave,një kullë tetëkëndëshe (tetë qoshet simbolizojnë tetë vorbulla), e cila shërben si një orë qyteti. Vazhdojme viziten ne Agora qe ndodhet në këmbët veriperëndimore të Akropolit, dikur ishte një vendtakim i rëndësishëm për të gjithë qytetarët: administrativ, kulturor, politik, social. Me pas vizite ne Tempulli i Zeusit Olimpik, ndodhet rreth pesëqind metra në juglindje të Akropoli dhe ishte tempulli më i madh në Peloponez.

  Harku monumental 20 metra larg tempullit të Zeusit. Nga pamja e jashtme, ai i ngjan Harkut të Triomfit të Romës dhe quhet Harku i Hadrianit. Kjo ndërtesë, unike në forcën dhe qëndrueshmërinë e saj, u ngrit si një portë që lidh qendrën e Athinës me rrethin e ri të qytetit.

  Pas vizitave ne Parkun arkeologjik Akropoli, kohe e lire per dreke ose Shopping.

 • 3

  ATHINE - TIRANE

  Mengjesi ne hotel.
  Nisja drejt Shqiperise duke pershkruar qytetet e Patres dhe Janines. Ndalesa gjate rruges per pushime dhe dreken.

   

  Kalimi i kufirit ne piken doganore te Kakavijes. Mberritja ne Durres dhe Tirane ne darke.

   

  SUGJERIM : NESE NGELENI TE KENAQUR NGA SHERBIMI I SHOFERIT , NE BAZE TE MUNDSIVE TUAJA MUND TE VENDOSNI NJE SHUME MINIMALE SI BAKSHISH PER VLERSIMIN E STAFIT TONE .

  POLITIKAT E FEMIJEVE
  Ne rastin kur nje femije akomodohet ne nje dhome me 2 te rritur aplikohet ulja si me poshte:

  • 0-2.99 VJEC FALAS
  • 3-6.99 VJEC 50 % ZBRITJE
  • MBI 7 VJEC PAGESE E PLOTE

  SHENIM

  ► AKOMODIMI NE DHOME TEKE (SINGLE) KA PAGESE EXTRA .
  ► NESE KREVATI NUK DO TE JETE DOPJO , DO TE JENE DY KREVAT TEKE TE BASHKUAR.
  ► PER REZERVIM NEVOJITET PAGESE E PLOTE
  ► PAGESA E BERE ESHTE E PAKTHYESHME.
  ► PËR REALIZIMIN E KETIJ UDHËTIMI NUMRI MINIMAL I PJESËMARRËSVE ËSHTË 20 (NJËZET)
  ► NË RAST ANULLIMI TË UDHËTIMIT KLIENTI NJOFTOHET 2-3 DITË PARA.
  ► AGJENSIA NUK MBAN PERGJEGJESI PER PERSONAT E KTHYER NGA POLICIA PER ARSYE TE NDRYSHME SIC JANE MUNGESE DOKUMENTACIONI, ESPULS, ETJ.
  ► NESE NUK I KA MBUSHUR 18 VJEC, DHE UDHETON ME NJERIN OSE ASNJERIN NGA PRINDERIT, I DUHET PATJETER PROKURE E NOTERIZUAR.

   CMIMET E MUZEUMEVE, EKSKURSIONEVE DHE CDO AKTIVITET TJETER LOKAL MUND TE NDRYSHOJNE DHE JANE PERGJEGJESI E VETE OPERATOREVE LOKALE QE MUNDESOJNE KETO SHITJE. PER CDO NDRYSHIM NE LIDHJE ME KETO AKTIVITETE, KLIENTI LAJMEROHET PERPARA KRYERJES SE SHERBIMIT.

  REZERVIMI I VENDEVE TE PARA NE AUTOBUS, KA NJE KOSTO EKSTRA 15 EURO/PERSON, VENDET E DYTA KANE KOSTO 10 EURO/PERSON, NDERSA PJESA TJETER E VENDEVE TE AUTOBUSIT NUK MUND TE REZERVOHEN DHE MUND TE MERREN VETEM NE MOMENTIN E NISJES.
   
  TE DHENAT E NISJES DERGOHEN MINIMALISHT NJE DITE PERPARA UDHETIMIT ME MESAZH NE NUMRIN TUAJ TE KONTAKTIT. (SIGUROHUNI QE NUMRI JUAJ TE JETE I VENDOSUR SAKTE GJATE MOMENTIT TE REZERVIMIT)


Included

 • Shoqërues shqiptar gjatë udhëtimit
 • Akomodimi në hotel 3* ose 4*
 • Transporti me automjet komod
 • Mëngjeset për të gjitha ditët e udhëtimit.

Not included

 • Gjithcka papërmendur në çmim përfshihet
 • Hyrjet në monumente dhe muzeume.
 • Taksa lokale €1.5 per dhome hotel 3*
 • Taksa lokale €3 per dhome/nate hotel 4*