STAMBOLL ME AVION 3 DITE - YOUTH EVENT

View photos

Description

► 17-19 Shkurt: €239 Hotel Emin 3*, €249 Grand Emin 3*
(Rezervimet mbyllen në datë 29 Janar ose më parë në rast se rezervohen vendet) 

*Itinerari i fluturimeve me kompaninë ajrore Air Albania

Tiranë-Stamboll 06:30-10:10
Stamboll-Tiranë 21:50-21:30


Program

 • 1

  DITA E PARE

  Paraqitja në Aeroportin e Rinasit duhet të bëhet 2 orë e 30 minuta para nisjes së avionit

  Fluturimi për në Stamboll me kompaninë Air Albania.

  Nisja në 06:30 të mëngjesit. Mbërritja në Stamboll në 10:10.

   Vazhdimi i udhetimit ne drejtim te Istanbul Akuarium.

  Vizita në Qendrën e Stambollit, në Sheshin Taksim. Sheshi Taksim, i vendosur në pjesën europiane të Stambollit, është i famshëm për restorantet, dyqanet dhe hotelet. Konsiderohet si zemra e Stambollit modern, me stacionin qendror të rrjetit Metro të Stambollit. Këtu ndodhet dhe Monumenti i Republikës.

  Vizit
  ë panoramike tek Kulla e Galates, një kullë gjenoveze në zonën e Beyoglu e cila është ndërtuar si një kullë vrojtimi në piken më të lartë të Mureve të Galates. Kulla është tani një hapësirë ​​ekspozite dhe muze, dhe një simbol i Beyoğlu dhe Stambollit.

  Kthimi në Hotel.

 • 2

  DITA E DYTE

  Mëngjesi në Hotel.

  Nisja ne kembe me shoqeruesin drejt Sheshit Sulltan Ahmet ku vizitojme Top Kapi, Sarajet Dimërore të Sulltanit.

  Pallati Topkapı në shekujt 15 dhe 16 ka shërbyer si vendbanimi kryesor dhe selia administrative e sulltanëve osmanë. Ndërtimi i urdhëruar nga Sulltan Mehmet Pushtuesi, filloi në 1459, gjashtë vjet pas pushtimit të Kostandinopojës. Topkapı fillimisht u quajt "Pallati i Ri" (Yeni Saray) për ta dalluar atë nga “Pallati i Vjetër” (Eski Saray) në Sheshin Beyazıt. Kompleksi i pallatit përbëhet nga katër oborre kryesore dhe shumë ndërtesa më të vogla. Anëtarët femra të familjes së Sulltanit jetonin në harem dhe zyrtarët kryesorë të shtetit, përfshirë Vezirin e Madh, zhvillonin takime në ndërtesën e Këshillit Perandorak.

  Vazhdon Vizita në Xhaminë Blu.

  Xhamia Sulltan Ahmet, e njohur gjithashtu si Xhamia Blu, projektuar nga Arkitekt Shqiptar Sinani është xhami e epokës Osmane ndërtuar midis 1609 dhe 1616 gjatë sundimit të Ahmet I. Xhamia Blu kombinon shumë elemente bizantine të Shën Sofisë fqinje me arkitekturën tradicionale islamike dhe konsiderohet të jetë xhamia e fundit e madhe e periudhës klasike.

  Hyrja Falas – Qëndrimi 30 Minuta

  Vazhdon Vizita në Shën Sofi – Hagia Sofia

  Hagia Sophia, zyrtarisht Xhamia e Madhe e Hagia Sophia dhe më parë Kisha e Shën Sofisë, është ndërtuar në vitin 537 si katedrale patriarkale e kryeqytetit perandorak të Kostandinopojës, ishte kisha më e madhe e krishterë e Perandorisë Romake Lindore (Perandoria Bizantine) dhe Kisha Ortodokse Lindore, përveç gjatë Perandorisë Latine nga 1204 deri në 1261, kur u bë katedralja katolike romake e qytetit. Në 1453, pas Rënies së Konstandinopojës në Perandorinë Osmane, ajo u shndërrua në një xhami. Në vitin 1935 Republika laike Turke e themeloi atë si një muze. Në vitin 2020, ajo u rihap si xhami.

  Hyrja Falas – Qëndrimi 30 Minuta

  Vizit ne Basilica Cistern, eshte me e madhja nga disa qindra cisterna antike qe shtrihen nen qytetin e Stambollit. 

  Hyrja 15 euro.

  Vazhdon Vizita në Hipodrom

  Hipodromi i Kostandinopojës ishte qendra sportive dhe shoqërore e Kostandinopojës, kryeqyteti i Perandorisë Bizantine. Sot është një shesh me emrin Sultanahmet Meydani, me disa fragmente të strukturës origjinale të mbijetuar.

  Nisja në këmbë me Shoqëruesin për në Pazarin e Vjetër Kapali Carshi.

  Pazari i Vjetër Kapali Carshi është një nga tregjet e mbulura më të mëdha në botë. Ka 61 rrugë të mbuluara dhe mbi 4 mijë dyqane në një zone prej 30.700 m2 dhe që tërheq rreth 250 mijë deri 400 mijë vizitorë në ditë.(OBJEKT TURISTIK)

  Qendrim i lire.

  Kthimi në Hotel.

  Në mbrëmje, nisja me autobuz për shëtitje në Bosfor gjatë natës Turkish Show, Darkë me Pije jo alkolike pa limit dhe Shfaqje Tradicionale dhe Moderne Turke.
  Hyrja 35 Euro – Qëndrimi 3 orë.
  Kthimi në Hotel.

 • 3

  DITA E TRETE

  Mëngjesi në Hotel.

  Pas mengjesit do ta fillojmë viziten nga pjesa me e lartë e qytetit, Kodra Çamlıca, e cila ndodhet në pjesën aziatike të qytetit në 268m mbi nivelin e detit dhe ka një pamje panoramike të pjesës jugore të Bosforit dhe grykës së Bririt të Artë. Kodra është një atraksion i njohur për vizitorët. Ka çajtore, kafene dhe një restorant të dizajnuar historik brenda një parku publik me pemë monumentale, kopshte lulesh dhe shatërvane.

  Nje lundrim me anije për 2 orë në ngushticën e Bosforit në drejtim të Detit të Zi për të vizituar pjesën bregdetare të Stambollit, Evropën dhe Azinë, si dhe për të parë nga anija kalanë e vjetër, Rumelitisa.

  Hyrja 10 Euro - Lundrim rreth 2 orë.

  Nisja drejt Pallatit Dolma Bahce, apo Sarajet Verore të Sulltanit, apo Pallati i Kopshteve të Mbushura i cili është ndërtuar ndërmjet viteve 1843 – 1856 dhe ka kushtuar rreth 35 ton ar e barabartë me rreth1.5 miliard USD. U ndërtua nga Sulltani I 31 I Perandorisë Otomane Abdulmecid I për të kaluar luksin dhe komfortin e asaj kohe që kishin mbretëritë në Europë.

  Shetitje me teleferikun Pierre Loti.
  Hyrja 10 euro.

  Transferta ne drejtim te Aeroportit.

  Nisja nga Stambolli në 21:50 dhe mberritja ne aeroportin e Rinasit ne oren 21:30

  Kujdes:

  *Per cdo ndryshim orari nga kompania ajrore si per nisje apo kthim, do te lajmeroheni ne kohe reale.

  *Të gjithë klientët që udhëtojnë për në Turqi duhet të kenë pasaportë të vlefshme për 6 muaj duke filluar nga dita e pare e hyrjes ne Stamboll.

   

 • 0

  EKSKURSIONE EXTRA

  1. Lundrim me anije në Bosfor – 2 orë për të parë Europën dhe Azinë - €10.
  2. Anije me shfaqje dhe darkë €35, përfshin: Transporti vajtje ardhje nga Hoteli, Shfaqje me Kërcimtarë dhe DJ, Darkë Speciale, Pije jo alkoolike pa kufizim. Zgjat 3 orë.
  3. Bileta e hyrjes Dollmabahce - €30.
  4. Bileta e hyrjes ne Basilica Cistern -€15.
  5. Bileta e hyrjes ne akuarium - €22.
  6. Vizita me teleferik - €10.

 • 0

  SHENIME

  -AKOMODIMI NE DHOME TEKE (SINGLE) KA PAGESE EXTRA 100 EURO!
  -NESE KREVATI NUK DO TE JETE DOPJO , DO TE JENE DY KREVAT TEKE TE BASHKUAR!
  -PER REZERVIM NEVOJITET 50% E PAGESES PARAPAGIM DHE PJESA TJETER 5 DITE PARA NISJES!
  -FEMIJA, I CILI DUHET TE JETE NGA MOSHA 0 - 9.99 VJEC, DO T'I APLIKOHET NJE ULJE PREJ 20 EUR NGA CMIMI PER TE RRITUR!
  -PAGESA E BERE ESHTE E PAKTHYESHME!
  -AGJENCIA NUK MBAN PERGJEGJESI  PER MBERRITJEN NE DESTINACION APO NDRYSHIMIN E PROGRAMIT NE VARESI TE KUSHTEVE ATMOSFERIKE APO FORCA TE NDRYSHME MADHORE!
  -AGJENSIA NUK MBAN PERGJEGJESI PER PERSONAT E KTHYER NGA POLICIA PER ARSYE TE NDRYSHME SIC JANE MUNGESE DOKUMENTACIONI, ESPULS, ETJ!
  -NESE NUK I KA MBUSHUR 18 VJEC, DHE UDHETON ME NJERIN OSE ASNJERIN NGA PRINDERIT, I DUHET PATJETER PROKURE E NOTERIZUAR!
  -PER CDO NDRYSHIM NE LIDHJE ME ORARET E FLUTURIMIT QE MUND TE KRYHEN NGA KOMPANIA AJRORE JU DO TE NJOFTOHENI NE KOHE REALE.
  -PASAPORTA DUHET TE KETE MINIMALISHT 6 MUAJ VLEFSHMERI NE MOMENTIN QE NISENI NE UDHETIM!
  -GJATE QENDRIMIT NE AUTOBUS DUHET TE JENI TE PAJISUR ME MASKA MBROJTESE!
  ► CMIMET DHE DISPONUESHMERIA E MUZEUMEVE, EKSKURSIONEVE DHE CDO AKTIVITET TJETER LOKAL MUND TE NDRYSHOJNE DHE JANE PERGJEGJESI E VETE OPERATOREVE LOKALE QE MUNDESOJNE KETO SHITJE.
  PER CDO NDRYSHIM NE LIDHJE ME KETO AKTIVITETE, KLIENTI LAJMEROHET PERPARA KRYERJES SE SHERBIMIT.


Included

 • Mëngjesi
 • Guida shoqëruese gjatë udhëtimit
 • Akomodim në hotel
 • Bileta e avionit vajtje – ardhje.
 • Transfertat dhe shëtitjet me autobus.
 • Bagazhe dore 8 kg + valixhe 20 kg

Not included

 • Gjithcka e papërmendur me sipër.
 • Hyrjet në monumente dhe muzeume.
 • Dreka dhe darka